fbpx

Nagrywanie setów DJ-skich.

nagrywanie setów dj-skich

Nagrywanie setów DJ-skich może przynieść wiele korzyści. Zarówno, gdy jesteś początkującym czy już doświadczonym DJ-em. Poniżej odkryjesz powody, dlaczego coraz więcej DJ’ów decyduje się na nagrywanie swoich występów i poznasz profity, jakie może przynieść Ci ta praktyka.

 

Dlaczego Warto Nagrywać Sety DJ-skie

Nagrywanie setów DJ-skich to ważny element pracy każdego DJ-a. Przede wszystkim dla takiego, który chce wyróżnić się na konkurencyjnym rynku muzycznym. Zaraz dowiesz się więcej na temat korzyści płynących z nagrywania setów DJ-skich.

 

 1. Archiwizujesz muzykę, którą lubisz, a po czasie możesz do niej wrócić oraz sprawdzić, jak kształtował się Twój gust muzyczny
 2. Posiadasz materiał muzyczny do promocji
 3. Masz materiał muzyczny, który możesz analizować, pod kątem błędów, jakie popełniasz, by wiedzieć nad czym musisz bardziej popracować
 4. Pokazujesz swój styl grania oraz gatunek muzyczny, jaki lubisz
 5. Dajesz się poznać jako fachowiec, jeśli robisz to regularnie
 6. Pozwalasz odbiorcom wrócić we wspomnieniach do ciekawych chwil
 7. Umożliwiasz odsłuch seta osobom, które nie mogły być na imprezie
 8. Docierasz do słuchaczy z całego świata
 9. Budujesz zaufanie wśród odbiorców
 10. Tworzysz swoje muzyczne portfolio
 11. Budujesz swoją reputację i markę osobistą
 12. Umożliwiasz dotarcie do potencjalnych partnerów biznesowych
 13. Budujesz swoją społeczność online

 

Wcześniej w artykule poznałeś 3 najlepsze serwisy streamingowe do muzyki, w których możesz publikować swoje muzyczne materiały. Także załóżmy, że masz już swoje konto w jednym z tych serwisów. Na dodatek jeśli publikujesz na nim regularnie swoje sety i masz już zaangażowane grono odbiorców – jeszcze lepiej. 

 

Niewątpliwie jest sporo argumentów stanowiących za tym, by rejestrować oraz udostępniać światu swoje muzyczne sety. Na pewno jak się jeszcze zastanowisz, znajdziesz pewnie jeszcze kilka powodów, jednak te powinny być wystarczające, byś zaczął nagrywać sety.

 

Jakiego Rodzaju Sety Możesz Nagrywać

Z pewnością godnym uwagi jest fakt, że rodzajów setów,  które możesz nagrywać też dużo. Jedne z nich nie wymagają dużego nakładu pracy. Przy drugich, trzeba poświęcić trochę czasu i wykonać trochę pracy. Przede wszystkim o tych najbardziej popularnych przeczytasz poniżej:

 

 • Mini Mix – to krótki set, zazwyczaj o długości 15-30 minut. DJ pokazuje przede wszystkim swoje umiejętności techniczne, miksując jak największą ilość utworów w krótkim czasie. Set może być w wersji audio lub wideo.

  „DJ Jimmix – Retro Music Minimix”

 • Promo Mix – to godzinny set, zawierający najlepsze według DJ’a utwory, które odpowiednio zmiksowane w godzinną całość pokazują jego styl muzyczny oraz technikę grania. Niewątpliwie można powiedzieć, że to muzyczna wizytówka DJ’a.

  „Yacho – Promo Mix Spring 2022”


 • Live Set / Live Mix / Live @… – to zarejestrowany set audio z występu w klubie, radiu lub innym miejscu, który DJ udostępnia słuchaczom po zakończonym występie.

  „MIQRO Live @ Sunrise Festival 2021”


 • DJ Competition Mix / DJ Contest Mix – jest to set, który DJ nagrywa na konkurs. Dlatego set musi być nagrany zgodnie z wymaganiami jakie są stawiane uczestnikom danego konkursu. Najczęściej są to sety około 30 minutowe.

  „Café Mambo x Absolut DJ Competition”


Jak Często Powinieneś Nagrywać Sety

W rzeczywistości nie istnieją pisane zasady, które powiedzą Ci, jak często powinieneś nagrywać i publikować sety DJ’skie. Jedni DJ’e nagrywają sety co tydzień, inni co miesiąc, a jeszcze inni co kwartał. Przede wszystkim zależy to głównie od Twoich preferencji oraz możliwości. Oczywiście, jeżeli dysponujesz odpowiednim sprzętem oraz czasem, możesz to robić częściej.

Ważne jest, by robić to regularnie, zgodnie z ustalonym harmonogramem oraz przyjętą strategią. Pomoże Ci to w budowaniu marki osobistej oraz utrzymaniu relacji ze słuchaczami.

 

O Czym Musisz Pamiętać Publikując DJ-skiego Seta

Na pewno przed udostępnieniem seta w sieci zwróć uwagę kilka ważnych kwestii. Najistotniejsza jest jakość dźwięku nagranego seta. Jeśli jakość nagrania jest słaba, lepiej nie publikuj takiego materiału, bo zamiast zyskać dobre opinie oraz nowych słuchaczy, osiągniesz odwrotny efekt.

 

Przede wszystkim dobrze nagrany set DJ’ski to coś więcej niż poprawnie zmiksowane produkcje muzyczne. Liczy się również kompozycja, czyli to, co sprawia, że cały set jest uporządkowany i spójny. Ma odpowiedni wstęp, harmonijny środek i zakończenie.

 

Bez wątpienia ważnym aspektem jest odpowiedni tytuł, opis zawartości oraz grafika. Dlatego tytuł seta powinien zawierać nazwę sugerującą rodzaj seta oraz ksywę DJ’a. Oczywiście w opisie dobrze jest zamieścić spis produkcji, które wykorzystałeś w miksie. Niewątpliwie grafika powinna być czytelna i łatwa do zapamiętania. Do jej stworzenia możesz wykorzystać swoje zdjęcie zza konsolety. Bezsprzecznie są to elementy drugoplanowe, jednak bardzo ważne. Wpływają one na to, jak całościowo będziesz postrzegany jako DJ.

 

Nagrywanie Setów DJ-skich – Podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcesz stać się lepszym DJ’em, nie czekaj, nagrywaj i publikuj regularnie! W rzeczywistości to nie tylko sposób na rozwinięcie kariery artystycznej, ale także możliwość wyrażania swojej kreatywności i wrażliwości muzycznej. Oczywiście nagrywanie i udostępnianie setów DJ’skich przyniesie Ci wiele korzyści, takich jak zwiększanie swojej widoczności w sieci, przyciąganie nowych słuchaczy oraz budowanie swojego portfolio. Dzięki temu zyskasz przewagę konkurencyjną oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować występami w klubach. Teraz pora na Twój ruch – czy zdecydujesz się nagrywać sety i zaczniesz dzielić się nimi z publicznością?

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email