Co musisz wiedzieć zanim zostaniesz DJ-em?

co musisz wiedzieć aby zostać dj-em

Zostać DJ-em? Czemu nie. Skoro czytasz ten artykuł, to znaczy, że prawdopodobnie chcesz rozpocząć przygodę z miksowaniem muzyki i zostać DJ-em, ale nie wiesz, od czego zacząć. A może już zrobiłeś pierwszy krok, ale stoisz w miejscu i nie wiesz dlaczego? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś tak, to znaczy, że dobrze trafiłeś. W tym artykule dostaniesz kilka ważnych i praktycznych wskazówek, dlatego przeczytaj wszystko uważnie od początku do końca.

Praktyczny poradnik jak zostać DJ-em

Nim przejdziesz do działania, powinieneś na wstępie znać całą prawdę, abyś w którymś momencie nie rozczarował się i obudził z ręką w przysłowiowym nocniku, gdy nie będzie Ci nic wychodzić. Wiedz, że DJ to zawód jak każdy inny. Wymaga cierpliwości, a także wielkich nakładów pracy, czasu i pieniędzy.

Żeby osiągnąć wybitne rezultaty, trzeba włożyć w to sporo serca i pasji. Nie wystarczy, że pobiegniesz do sklepu po nowiutki sprzęt, potem przeczytasz kilkanaście artykułów, obejrzysz trochę wideo tutoriali na YouTubie, czy pojedziesz na tygodniowy kurs dla DJ-ów. Nie od razu zostaniesz wielką gwiazdą. Być może w ogóle nią nie zostaniesz. Jeśli czujesz, że będziesz to robić, bo jest modne lub by zaimponować komuś, to lepiej zrezygnuj już teraz i przeznacz zaoszczędzony czas i pieniądze, na coś bardziej wartościowego. 

Jeśli jednak zdecydowałeś się i podejmujesz wyzwanie, to wiedz, że czeka Cię ciężka praca nad różnymi tematami. Praca nad teorią muzyki, technikami miksowania, nauką obsługi różnego sprzętu, budowaniem relacji, czy praca nad samym sobą. Z czasem jak już złapiesz bakcyla i osiągniesz przyzwoity poziom umiejętności, oprócz honorarium za występy, zaczną też napływać do Ciebie inne “wartościowe bonusy” w postaci ciekawych znajomości, bookingów, a nawet możliwości współpracy z najpopularniejszymi DJ-ami.

Jak rozpocząć przygodę z DJ-ingiem?

Zatrzymaj się jeszcze na chwilę. Zanim nabierzesz rozpędu, upewnij się, że Twój narząd słuchu jest sprawny i nie masz żadnych przeciwwskazań do pracy z muzyką i słuchawkami. To najważniejsze “narzędzie” w pracy DJ-a – poza sprzętem oczywiście. Gdy masz wątpliwości, powinieneś zrobić profesjonalne badanie słuchu. Jeśli ze słuchem wszystko w porządku, zweryfikuj Twoje podejście do muzyki. 

Jeśli nie lubisz słuchać muzyki, daleko nie zajdziesz. Powinieneś dużo słuchać muzyki i odczuwać w tym prawdziwą przyjemność. Nie możesz ograniczać się tylko do odtwarzania swoich ulubionych kawałków czy playlist. Jako DJ, musisz czuć wewnętrzną potrzebę poszukiwania i odkrywania nowych dźwięków. Jeśli tego nie czujesz, to bardzo mi przykro. Prawdopodobne Twój zapał, by zostać DJ-em zniknie tak samo szybko, jak się pojawił, gdy tylko nadarzy się pierwsza okazja wyjścia gdzieś ze znajomymi, zamiast poświęcenia kilku godzin na poszukiwania nowych produkcji muzycznych.

Jaką wiedzę musisz zdobyć jako początkujący DJ?

Upewniłeś sie, że nie żyjesz z muzyką na bakier i muzyka to Twoja pasja? Brawo! Przechodzisz do kolejnego etapu, w którym musisz odpowiednio przygotować się czyli zdobyć wiedzę teoretyczną w temacie dj-ingu. Tak, dobrze przeczytałeś. Wiedza teoretyczna! Jeśli chcesz uniknąć komplikacji czy niepowodzeń, pod żadnym pozorem nie idź dalej, jeśli nie masz przygotowania w postaci niezbędnej wiedzy! Zasada ta sprawdza się, nie tylko dj-ingu, ale w wielu branżach więc ją sobie zapamiętaj. Pominięcie tego etapu, może skutkować zablokowaniem rozwoju lub skręceniem w niewłaściwą stronę.

Wiedza z zakresu dj-ingu, oznacza znajomość i rozumienie pojęć, z którymi jako DJ będziesz miał na co dzień styczność. bpm, cue, fader, kwantyzacja, tonacja, loop,  fraza czy beatmatching  to tylko niektóre z terminów, które musisz znać oraz wiedzieć jak i kiedy masz z nimi do czynienia. Dodatkowo powinieneś liznąć przynajmniej podstawy teorii muzyki, poznać budowę utworów muzycznych i wiedzieć jakie są rodzaje utworów. Wiem, co pewnie sobie teraz myślisz. Jeszcze nawet nie zacząłeś, a już zapowiada się tyle pracy przed Tobą. Ostrzegałem – to będzie ciężka praca!

Jaki sprzęt DJ-ski kupić na początek?

Jeśli przyłożyłeś się i poznałeś już podstawowe terminy używane w branży, wypadałoby kupić sprzęt, abyś przeszedł do praktyki. Zastanawiasz się pewnie jaki? Pioneer, Denon a może coś innego? Wybór rodzaju sprzętu zależy od tego, czy chcesz grać z płyt winylowych, płyt CD czy z plików cyfrowych wgranych na pendrive czy laptopa. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Musisz podjąć decyzję, z jakich nośników chcesz grać i dopiero na tej podstawie skierować swoje myślenie na wybór konkretnego rodzaju sprzętu.

Decydując się na granie z płyt winylowych czy płyt CD, będziesz kupować płyty. Pamiętaj! Płyty, nie są tanie. Nie każdy utwór jest też dostępny do kupienia na płycie winylowej czy CD. Na każdy występ będziesz zabierać sporo płyt, co oprócz portfela, będzie obciążało Twój kręgosłup. Bądź jednak świadomy, że granie z płyt winylowych będzie sprawiać największą przyjemność.

Do grania z winyli, potrzebujesz przynajmniej 2-kanałowego miksera i dwóch gramofonów z wkładką z igłami. Do grania z płyt CD, także niezbędny jest mikser i dwa odtwarzacze CD. O słuchawkach nie wspominam, bo są na tyle istotnym elementem, że na pewno o nich pamiętasz.

W przypadku, gdy zdecydujesz się grać z plików cyfrowych, wybór sprzętu jest o wiele większy. Przygotowałem dla Ciebie zestawienie, w którym znajdziesz podstawowe informacje czego potrzebujesz, w zależności od tego, z czego chcesz grać. Nie znajdziesz tu żadnego sprzętu do polecenia, ponieważ to temat na inny artykuł.

jaki sprzęt dla dj

Kiedy zdecydujesz, z czego chcesz grać, a Twój budżet pozwoli Ci tylko na zakup np. starszego sprzętu, nie przejmuj się tym. Kup to, na co będziesz mógł sobie pozwolić w danym momencie. Na początkowym etapie i tak najważniejsze jest, abyś nauczył się podstaw miksowania. Na zmianę sprzętu jeszcze przyjdzie czas i zobaczysz, że zrobisz to nie raz.

Jeżeli nauczysz się dobrze grać na “gorszym” (np. starszym) sprzęcie, to granie na każdej nowszej konsolecie nie powinno Ci sprawić żadnych trudności. Im trudniej będziesz miał na początku, tym łatwiej będzie później. Oczywiście jeśli masz większe możliwości i chcesz zatrzymać sprzęt na dłużej, kup na początku „coś lepszego”. Nie zapominaj, że sprzęt zawsze możesz sprzedać i wymienić na inny.

 

Czego musisz się nauczyć jako początkujący DJ?

Zanim osiągniesz poziom profesjonalistów, potrzebujesz nauczyć się wielu rzeczy. Na początku skup się na podstawach, czyli znajdowaniu i ustawianiu punktów początkowych tzw. “cue”, dopasowaniu głośności utworów, używaniu faderów i prawidłowym robieniu płynnych przejść między utworami z wykorzystaniem korektora dźwięku. Bez tego ani rusz.

W międzyczasie, zajmij się opracowaniem schematu w jaki sposób chcesz katalogować płyty czy muzykę w komputerze. Jeżeli na początku przygody z muzyką opracujesz dobrą metodę, znacząco poprawi to w przyszłości Twoją wydajność i komfort pracy. Gdy w późniejszym czasie zechcesz zmienić schemat katalogowania muzyki, też to zrobisz. Będzie jednak to wymagało poświęcenia dodatkowego czasu.

Kolejnym etapem jest nauka prawidłowego doboru repertuaru czy używanie efektora lub samplera, jeśli Twój sprzęt jest w nie wyposażony. Całkowita lista rzeczy, które dobry DJ potrafi jest długa. Na ten moment i tak masz już sporo do zrobienia, dlatego zanim wskoczysz na kolejny poziom, praktykuj, praktykuj i jeszcze raz praktykuj. 

 

Zostać DJ-em – Podsumowanie

Pomimo, że w dzisiejszych czasach profesja DJ-a przez wielu nadal potrafi być postrzegana tylko jako hobby, dla wielu jest normalnym zawodem, który wykonują regularnie i z tego żyją. Jeżeli po przeczytaniu artykułu, rozwiałeś swoje wątpliwości i chcesz się zająć DJ-ingiem – gratulacje! Jeśli chcesz widzieć efekty, przyłóż się od początku i ciężko pracuj. Podążaj za sprawdzonym procesem. Rób wszystko w swoim tempie, to nie wyścig szczurów.

Ważnym elementem jest konsultowanie swoich postępów z innymi osobami. Takimi, które potrafią obiektywnie ocenić Cię i przekazać istotne wskazówki, które przyspieszą Twoją ewolucję. Znajdź sobie taką osobę, a zobaczysz , że Ci to pomoże. Nie szukaj też drogi na skróty, bo takiej nie ma. Nie zniechęcaj się, gdy coś Ci nie będzie wychodzić. Wyciągaj wnioski, co robisz nie tak i powtarzaj czynność, aż do zrobisz prawidłowo.

Im w wyżej postawiona poprzeczka, tym trudniej i dłużej osiąga się cel. Ale zazwyczaj warto do tego dążyć.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email