Zastanawiasz się, skąd DJ-e biorą legalną muzykę, którą wykorzystują w swoich setach? To pytanie zadaje sobie wielu adeptów sztuki miksowania na początku swojej kariery DJ-skiej. Jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z prawem autorskim, wspierać artystów i cieszyć się muzyką wysokiej jakości, to ten przewodnik jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz różne źródła pozyskiwania muzyki, które pomogą Ci zbudować profesjonalną kolekcję.
Jako DJ musisz posiadać licncjonowaną muzykę. Grasz w klubie, pubie czy na festiwalu odtwarzasz muzykę publicznie, dlatego musi ona posiadać odpowiednią licencję na publiczne odtwarzanie. Jeśli korzystasz z nielegalnej muzyki, naruszasz prawo, co może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i kar finansowych. Legalna muzyka zapewni Ci spokój i uchroni przed nieprzyjemnościami.
Podmiotami sprawującymi nadzór nad prawami autorskimi kompozytorów oraz producentów są Organizacje Zbiorowego Zarządzania: ZAiKS, ZPAV, STOART, SAWP. To za ich pośrednictwem zarejestrowani w stowarzyszeniach artyści otrzymują należne wynagrodzenie za swoją twórczość.
Jeśli myślisz, że możesz kupić płytę CD lub winylową na oryginalnym nośniku czy kupić muzykę w formatach MP3, FLAC lub WAV w internetowym sklepie muzycznym, pobrać ją na pendrive i zagrać na imprezie okolicznościowej, to jesteś w błędzie. O tym, czy możesz dany utwór wykorzystywać komercyjnie, decyduje licencja danego sklepu. Niektóre serwisy sprzedają utwory do użytku prywatnego, a niektóre z prawami do publicznego odtwarzania. Co ważne, prawa do wykorzystania utworu nie zależą od serwisu, w którym go kupujesz, tylko od praw, jakim utwór jest objęty. Przy zakupie powinieneś skupić się na oryginalnych płytach czy legalnych plikach z licencją do publicznego odtwarzania. Teraz wiesz, dlaczego świadomość rodzajów licencji i korzystanie z legalnych źródeł jest tak istotne.
Popularne serwisy, takie jak Spotify, Apple Music, Deezer czy Youtube Music są platformami dedykowanymi do słuchania muzyki na co dzień. Oferują one różną muzykę, od dance po techno czy trance, w tym największe aktualne przeboje, a wszystko jest dostępne w różnych planach subskrypcyjnych, od dostępnych za darmo po premium. Mają one jedną wspólną cechę, mianowicie zamieszczone w nich utwory przeznaczone są wyłącznie od użytku prywatnego. Możesz jej słuchać na własny użytek, w domu, w aucie czy gdziekolwiek zechcesz, jednak nie możesz jej odtwarzać publicznie, ponieważ nie posiada wymaganych licencji do użytku komercyjnego.
Jeżeli szukasz sklepów z muzyką online, jest duża szansa, że słyszałeś już o którymś z poniższych. Charakteryzują się one szerokim wyborem muzyki podzielonej na konkretne gatunki i różne wersje nagrań. Bogata oferta i legalność sprawia, że są idealnym miejscem na poszukiwanie i zakup muzyki.
Beatport jest uznawany przez wielu DJ-ów za lidera na rynku mainstreamowej muzyki elektronicznej. W ofercie znajdziesz ponad 7 milionów utworów, od najnowszych hitów, po klasyczne kawałki, dostępnych w formatach MP3 lub WAV.
Traxsource to platforma stworzona z myślą o miłośnikach muzyki z gatunku house w różnych odmianach. Znajdziesz tu sporo propozycji z najlepszych undergroundowych wytwórni na świecie. Co jakiś czas między innymi na profilach Traxsource w mediach społecznościowych znajdziesz kody promocyjne, które obniżą wartość zamówienia nawet o 20%. Jeśli chcesz wiedzieć co aktualnie grają najpopularniejsi DJ-e, warto zaglądać do zakładki „DJ Top 10s”, gdzie regularnie zamieszczają swoje ulubione produkcje.
Juno Download to brytyjski sklep oferujący użytkownikom szeroki wybór gatunków od elektroniki, po funk, hip-hop, pop, reggae, drum & bass i hardcore. Jest ceniony szczególnie przez DJ-ów grających bardziej niszowe gatunki.
Bandcamp funkcjonuje jako sklep internetowy, w którym to artyści sami ustalają ceny za swoje produkcje i sprzedają je za pośrednictwem platformy. Znajdziesz tu sporo kawałków od niezależnych artystów czy wytwórni, których nie kupisz w innych sklepach. Znalezienie dobrego kawałka wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, jednak jest tego warte. Robiąc zakupy w tym sklepie wspierasz producentów, ponieważ spora część środków trafia bezpośrednio do nich. Pamiętaj, aby upewnić się, że zakupione piosenki możesz odtwarzać publicznie.
Oprócz dedykowanych sklepów muzycznych zwróć uwagę na inne źródła, które mogą okazać się kopalnią muzycznych perełek.
DJ Pools w swoich zasobach posiadają klubowe i radiowe wersje piosenek, a także sporo muzyki z różnych epok – od klasyki lat 70-tych po najnowsze hity. Oferują szeroki wybór muzyki z dostępem w subskrypcji. Wśród gatunków znajdziesz sporo hip-hop’u, R&B, latino, trapu, reggae, dancehall’u oraz innych popularnych kategorii. Tracki możesz pobierać w formacie mp3, jednak zwróć uwagę na to ile pobierasz, ponieważ w niektórych serwisach bywają pewne ograniczenia. Zanim zapiszesz się do subskrypcji, zapoznaj się ze szczegółowymi warunkami i upewnij się, że będą ci odpowiadać.
Beatsource dedykowany jest DJ-om, którzy grają w otwartym formacie, czyli hip-hop, dance, R&B, dancehall, latin, dance czy rock i oferuje sporo klasycznych kawałków. Serwis działa w modelu subskrypcyjnym, a dzięki streamowaniu, możesz przekazywać muzykę bezpośrednio do swojego oprogramowania DJ-skiego jak Rekordbox, Engine DJ, Traktor Pro, Serato DJ czy VirtualDJ, bez konieczności pobierania jej. Musisz tylko zadbać o stabilne połączenie z internetem w trakcie grania, co czasem może być trudne do zrealizowania.
To nieco stary, ale wciąż aktualny sposób na pozyskiwanie muzyki bezpośrednio od wydawcy. Subskrybując listy mailingowe ulubionych artystów lub wytwórni, będziesz na bieżąco informowany o nowych wydaniach. Będziesz czasem otrzymywał pliki mp3 lub w innym formacie jeszcze przed oficjalną premierą. Niektórzy zajmują się wysyłaniem mailingu samodzielnie, a niektórzy korzystają ze specjalnych platform umożliwiających dystrybucję i zbieranie opinii.
To miejsca, które odgrywają szczególną rolę w kulturze klubowej, oferując szeroki wybór płyt winylowych, CD oraz innych nośników dźwięku. Często są prowadzone przez pasjonatów, którzy mają dużą wiedzę o muzyce i dbają o to, aby ich asortyment był starannie wyselekcjonowany. Większość sklepów sprzedaje zarówno nowe, jak i używane nośniki, których nigdzie już nie dostaniesz. Wiele z nich specjalizuje się w pewnych gatunkach, przyciągając określoną grupę klientów. Chociaż nie ma za wiele takich sklepów, w ostatnich latach przybywa ich za sprawą rosnącego zainteresowania winylami. Za płyty fizyczne zapłacisz więcej w stosunku do zakupów w sklepach z cyfrowymi plikami, a przeszukiwanie fizyczne półek z płytami zabierze Ci dużo czasu. Jednak mimo tych małych minusów, warto odwiedzać „records shops” w poszukiwaniu nietypowych brzmień.
Discogs, to internetowa platforma, która pełni funkcję globalnego katalogu muzycznego. To również giełda dla kolekcjonerów muzyki, w szczególności tych, którzy interesują się winylami. Aktualnie jest największym katalogiem muzycznym na świecie, skupiającym się przede wszystkim na nośnikach fizycznych. DJ-e i kolekcjonerzy z łatwością sprawdzają tu szczegóły interesującego ich wydania oraz wartość rynkową. Możesz również sprzedawać swoje egzemplarze płyt oraz kupować je od innych użytkowników. Dodatkowo możesz tworzyć listy życzeń z płytami, które chcesz kupić w przyszłości.
Giełdy muzyczne z pewnością przypadną do gustu osobom preferującym płyty winylowe lub CD. Są to miejsca, gdzie kolekcjonerzy płyt, DJ-e i pasjonaci muzyki spotykają się, by wymieniać, sprzedawać i kupować muzykę na różnych nośnikach. To dobre miejsca na odkrywanie nowych brzmień oraz poszukiwanie płyt, które nie są już sprzedawane w sklepach. Podczas takich wydarzeń możesz nawiązać kontakt z innymi DJ-ami, co może zaowocować jakąś współpracą w przyszłości. Giełdy zazwyczaj organizowane są lokalnie jako małe wydarzenia, choć zdarzają się i wielkie eventy.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które źródło legalnej muzyki dla DJ-a jest najlepsze. Wszystko zależy od Twoich preferencji co do nośnika, gatunku czy serwisu. Jeden woli szukać inspiracji do swoich setów na płytach winylowych, drugi wybierze do zakupów Traxsource czy Beatport, a na co dzień będzie słuchać iTunes, Spotify czy bezpośrednio z pendrive. Ważne jest, abyś testował wszystkie opcje, porównywał różne serwisy i wybrał to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. To, że dla kogoś coś jest dobre, nie znaczy, że będzie dobre dla ciebie. Pamiętaj też, aby zawsze dbać o legalność, jeśli zamieszasz publicznie odtwarzać muzykę.
Udostępnij